14 gudri padomi jauna kucēna saimniekam
Vai jums ir vai plānojat iegādāties kucēnu? Izmantojiet mūsu padomus par to, kā labāk rūpēties un audzināt mīluli.
Nokārtošanās ārā un iepazīšanās ar veterinārārstu
Padoms Nr. 1
Tas, cik ātri kucēns iemācās nokārtoties ārā, daļēji ir atkarīgs no suņu audzētāja un no tā, cik liela uzmanība tika pievērsta kucēnam šajā laikā. Ja kucēns 6 mēnešu vecumā joprojām nav pilnībā apmācīts un nokārtojas mājās, apmeklējiet veteirnārārstu, lai pārliecinātos, ka nav medicīnisku cēloņu. Regulāri izlaid kucēnu ārā - vienmēr pēc ēšanas, spēlēm un gulēšanas. Kucēns stāv pie durvīm, smilkst vai staigā pa apli? Iemācies atpazīt signālus, tas palīdzēs novērst negadījumus!
Padoms Nr. 2
Norunā kucēna pirmo vizīti pie veterinārārsta. Kopā ar veterinārārstu pārrunājiet kucēna vajadzības un nepieciešamās vakcinācijas un attārpošanas. Vienlaicīgi šī konsultācija ļauj kucēnam pierast pie veterinārās klīnikas, personāla un jaunām smaržām. Ja veterinārārsts plāno izmeklēt vai veikt kucēnam kādu procedūru vai ārstēšanu, izmanto Prins Train&Care pastu, lai novērstu kucēna uzmanību un veidotu pozitīvu pieredzi. Kāruma laizīšanai ir tik relaksējoša iedarbība!
Spēles ar kucēnu
Padoms Nr. 3
Ja kucēns kož rokā vai biksēs, nedusmojies, bet nekavējoties pārtrauc spēli vai saskarsmi. Kod? = Spēle beigusies! Kucēns pārmērīgi uzbudināts? Iespējams, ka tas ir saņēmis pārlieku daudz stimulus un ir nepieciešama neliela atpūta. Iekārto kucēnam savu vietu, kur tas var aiziet un nomierināties. Kucēna vietai ir jābūt komfortablai un pietiekami lielai, lai suns var sēdēt taisni un gulēt izstiepies. Ļoti svarīgi, lai kucēns spētu ērti gulēt un “apstrādāt” visas dienas iespaidus!
Padoms Nr. 4
No trešā dzīves mēneša sāk izkrist pirmie kucēna piena zobu, atbrīvojot vietu pastāvīgajiem zobiem. Tas var būt diezgan sāpīgi! Zobu maiņas laikā kucēnam var būt samazināta ēstgriba, un tas var sākt košļāt lietas (piemēram, tavu mīļākās kurpes) un būt nedaudz nomākts. Kaut kā vēsa košļāšana var sniegt nelielu atvieglojumu. Šajā laikā esi piesardzīgs, spēlējot vilkšanas spēles ar kucēnu, lai nebojātu mīluļa zobus.
Pēc izkrišanas piena zobi un dzerokļi parasti tiek norīti vai pazūd nepamanīti. Tāpēc kucēna zoba vai dzerokļa atrašana ir diezgan īpaša! Vai esi kādreiz atradis sava mīluļa zobu?
Padoms Nr. 5
Kucēni aug visos virzienos! Vispirms, viņi “izšauj” uz augšu, bet pēc tam - izplešas uz sāniem. Neuztraucies, kucēns pats iegūs pareizo formu. Maza auguma šķirņu kucēniet skelets pilnībā izveidojas aptuveni 12 mēnešu vecumā, savukārt liela auguma suņiem – pat 24 mēnešu vecumā. Droši veido un paplašini kucēna fizisko aktivitāšu režīmu. Atceries, kada uzīšanās un pakaļdzīšanās ir augsta stresa aktivitātes. Pastaigu laikā mierīgākas fiziskās slodze formas ir staigāšana kucēna paša gaitā vai rotaļlietas meklēšana. Tikai tad, kad skelets ir pilnībā izveidojies, suns var sākt nodarboties ar sportu.
Interesanti par kucēniem Sākot no divu nedēļu vecuma, kucēni bieži žāvājas. Tā ir pazīme, ka nervu sistēma ir pilnībā attīstījusies. Kucēni žāvājas ejot gulēt, pēc pamošanās un kad ir garlaicīgi vai uztraukti. Žāvāšanās palīdz tiem palikt nomodā un mazināt stresu. Turklāt, žāvas ir sociālās saziņas veids. Vai zināji, ka tās ir lipīgas? Iespējams, ka kucēns atdarina tieši tavu žāvāšanos! |
Kucēna apmācība
Padoms Nr. 6
Ja pasaucot kucēnu, tas nenāk – nedusmojies vai nekādā gadījumā neskrien tam pakaļ!
Tā vietā izmanto šos 5 mūsu padomus:
- Sāc bēgt prom pretējā virzienā. Varam saderēt, ka kucēns tūlīt sāks skriet tev pakaļ.
- Noliecies un izliecies, ka kaut ko pacel. Tavs kucēns būs tik ziņkārīgs, ka tūlīt būs tev klāt pie sāniem.
- Regulāri piesauc savu kucēnu tāpat vien. Tā kucēns iemācīsies, ka atnākšana nebūt nenozīmē, ka visa jautrība ir beigusies.
- Paslēpies aiz koka vai krūma. Tā kucēns uzzinās, ka spēlēšanās laikā ir jāseko tev līdzi.
- Nevērtē par zemu savas sejas izteiksmi! Tu noteikti drīzāk nāktu klāt kādam ar starojošu smaidu, nevis dusmīgu sejas izteiksmi!
Padoms Nr. 7
Ļauj kucēnam aptvert savas uzvedības sekas:
- Lecu augšā? Nekādas saimnieka uzmanības. Sasveicinoties visas četras ķepas uz zemes? Noteikti - saimnieka uzmanība!
- Reju, kad saimnieks paņem pavadu? Pavada tiek nolikta atpakaļ. Palieku kluss? Iesim ārā!
- Mēģinu paķert kārumu no saimnieka? Roka, kas tur gardumu, aizveras. Mierīgi gaidu, kamēr kaut ko iedos? Rokas atkal atveras.
Iespējams, ka nāksies nolikt atpakaļ pavadu trīs reizes, varbūt pat trīsdesmit! Esi neatlaidīgs. Jo skaidrāk un konsekventāk rīkosies, jo ātrāk kucēns sapratīs, ko no viņa vēlas!
Padoms Nr. 8
Kucēna attīstība notiek strauji, tāpēc esi uzmanīgs, lai suns nepārsniegtu savas iespējas un “nepārstrādātos”.
Mūsu padoms: nebaidies spert soli atpakaļ, kad tas ir vajadzīgs.
Tu neesi vienīgais, kurš bieži turpina strādāt, neskatoties uz nogurumu. Arī suņiem dažkārt ir grūti noteikt savas robežas. Ja suns kļūst lēnāks un/nevērīgs, neklausa, tam ir sarkanas acis vai maisiņi zem acīm, smagi elso, rej vai kļūst uztraukts – tie ir signāli, ka spēki ir galā.
Padoms Nr. 9
Suņi bieži kopē viens no otra - labas lietas un sliktu uzvedību! Parasti kucēni mēdz iemācīties nedarbus no vienaudžiem. No otras puses, kucēns iemācīsies daudz laba no sociāli nobrieduša suņa.
Padoms Nr. 10
Apmācību laikā kucēni balvu veidā uzņem diezgan daudz kaloriju. Vai zināji to, ka 2 mazi siera gabaliņi, ko notiesā 10 kg smags suns, var pielīdzināt hamburgeram, kuru apēd vidēja auguma sieviete, vismaz attiecībā uz kaloriju daudzumu?
Mūsu viedais padoms: sadali kārumu uz pusēm vai pat divas reizes. Tā to pašu daudzumu varēsi izmantot divreiz biežākai suņa apbalvošanai!
Kucēna barošana
Padoms Nr. 11
Pēc ierašanās turpini kādu laiku kucēnu barot ar to pašu barību, pie kuras bija pieradis iepriekšējā mājvietā. Pārāk daudz izmaiņu vienlaikus rada papildu stresu, un tas var izraisīt caureju. Esi piesardzīgs ar dažādām papildus barībām, jo tās var izraisīt kucēna uztura nesabalansētību.
Padoms Nr. 12
Daudzi kucēni straujas augšanas laikā sāk ēst ātrāk. Šie padomi palīdzēs izvairīties no barības rīšanas:
- Nedaudz samitrini barības graudus ar siltu ūdeni, tā būs grūtāk norīt.
- Barošanas laikā nodrošini klusu vidi, lai netraucētu kucēnu.
- Bļodas vietā izmanto barības puzles/bumbas vai ievieto barību speciālā “pretrīšanas” bļodā/traukā.
- Paplātē saliec bumbiņas un izkaisi barības graudiņus starp tām.
- Izkaisi barības graudus zālē vai uz grīdas un ļauj kucēnam tos meklēt.
Padoms Nr. 13
Piedzimstot kucēna gremošanas sistēma vēl nav pilnībā attīstīta. Barības sagremošanai tiek izmantoti īpaši fermenti, kas sadala barības vielas. Turklāt, dažādām uzturvielām ir nepieciešami atšķirīgi fermenti. Gremošanas enzīmu daudzums palielinās kucēnam pieaugot. Lūk, kāpēc augstas kvalitātes barība ar viegli sagremojamām sastāvdaļām ir vēl jo svarīgāka kucēna pirmajā dzīves gadā.
Padoms Nr. 14
Tārpi ir parazīti, kas var dzīvot kucēna ķermenī. Tos var atrast kuņģa-zarnu traktā un dažkārt arī orgānos, piemēram, sirdī un plaušās. Lai gan bieži neredzami, tie var radīt veselības problēmas. Tādā gadījumā ir nepieciešama veterinārā ārstēšana. Vai zināji, ka kucēni var inficēties ar apaļajiem tārpiem jau mātes dzemdē vai ar tās pienu? Un to, ka dažus tārpu veidus var pārnest uz cilvēkiem, arī bērniem? Tādēļ konsultējies ar veterinārārstu un regulāri attārpo savu suni!
Apsveicam ar tavu jauno četrkājaino draugu. Palutini savu kucēnu ar mūsu īpašajām Prins dāvanu kastēm! Meklē tās īpašā piedāvājuma un jaunumu sadaļā!
Vēlies zināt vairāk? Seko mūsu blogam PETEXPERT.LV vai sūti mums savus jautājumus.
Ziņu sadarbībā ar Prins sagatavoja Sanita Straume