Ādas problēmas! Ko darīt?
Photo by Georgiana Voiculescu on Unsplash
Iepriekšējā rakstā mēs apskatījām ādas un apmatojuma veselībai svarīgos faktorus un izskaidrojām atšķirību starp barības alerģiju un barības nepanesību. Šoreiz par to, ko darīt, ja ievērojat savam mīlulim ādas problēmas.
Nosakiet cēloni!
Gan ādas un apmatojuma problēmām, gan gremošanas traucējumiem var būt dažādi cēloņi. Vai dzīvniekam irnieze? Vispirms ir nepieciešams izslēgt parazītu invāziju. Blusas un ērces ir biežs ādas un kažoka problēmu cēlonis. Ja parazīti nav iesaistīti, tad jums ir rūpīgi jāizpēta mīluļa vide un uzturs. Ļoti svarīgi, lai jūs skaidri zinātu par visu, ko apēd jūsu dzīvnieks, tostarp visas papildus barības, piemēram, gardumus un/vai jūsu vakariņu pārpalikumus, arī to, ko iedod citi jūsu ģimenes locekļi. Šī informācija var palīdzēt mums izlemt, kuru barību dzīvnieks iepriekš nav mēģinājis, un ieteikt piemērotu hipoalerģisku diētu.
Hipoalerģiska barība
Hipoalerģiska barība, ko dēvē arī par eliminācijas uzturu, parasti satur proteīna avotu, ko dzīvnieks iepriekš nav mēģinājis, piemēram, jēra, pīles vai brieža gaļa vai zivis. Kā ogļhidrātu avots bieži izmanto rīsus, kartupeļus vai kukurūzu, jo šie produkti ir ar zemu hipersensivitātes reakciju risku.
Kaķiem un suņiem ar ādas un apmatojuma problēmām Prins ir izstrādājis 100% dabīgu hipoalerģisku diētisko barību, kas samazina barības hipersensivitātes risku. Tā ir pieejama gan sausās, gan mitrās barības veidā, kas ļauj veselīgi dažādot mīluļu uzturu:
· Presēta diētiskā barība suņiem: Prins ProCare Diet SKIN&INTESTINAL Hypoallergenic
· Mitrā diētiskā barība suņiem: Prins NatureCare Diet Dog HYPOALLERGENIC Lamb
· Ekstrudēta diētiskā barība kaķiem: Prins Vitalcare SKIN&INTESTINAL Hypoallergenic
Vismaz 6 nedēļas…
Lai veiktu pareizu diagnozi, ir svarīgi turpināt hipoalerģisku diētu vismaz sešas nedēļas. Ādas un apmatojuma atveseļošanās periods ir diezgan ilgs, tāpēc var paiet 6 līdz 10 nedēļas, lai redzētu būtisku uzlabošanos. Tomēr niezei vajadzētu samazināties jau sešu nedēļu laikā. Paturiet prātā, ka tikai viens citas barības kumoss var sabojāt hipoalerģiskās barības iedarbību!
…un nekas cits!
Turklāt ir ļoti svarīgi, lai jūsu mīlulis šo sešu nedēļu laikā neēstu neko citu kā tikai hipoalerģisko barību. Gardumi ir absolūti aizliegti, jo viens kumoss var sabojāt hipoalerģiskās barības iedarbību un izraisīt jaunas problēmas. Jums ir jāpārliecinās, ka jūsu mīlulis nevar atrast citu barību ārā. Tas nozīmē, ka pastaigu laikā sunim būs jāpaliek pie pavadas, bet kaķim - telpās.
Vairākas ēdienreizes
Vislabāk ir sadalīt dienas barības devu vairākās mazākās ēdienreizēs. Ja uzturvielas tiek uzņemtas mazākās porcijās, samazinās barības hipersensivitātes izraisīšanas iespēja.
Nepieļaujiet “dalīšanos ar barību”
Pārliecinieties, ka jūsu mīlulim nevar piekļūt citu jūsu dzīvnieku barībai. Ja tas nav iespējams, tad vislabāk ir barot citus mājdzīvniekus ar tādu pašu diētisko barību.
Svarīgi! Vai jūsu mīlulis joprojām kasās, neskatoties uz barības adaptāciju? Vai jūs šaubāties par ādas vai apmatojuma problēmu cēloni? Tādā gadījumā mēs vienmēr iesakām konsultēties ar jūsu veterinārārstu, lai izslēgtu jebkādus medicīniskus iemeslus.
Garš stāsts…
Šis bija garš stāsts par ādu un kažoku, bet, iespējams, jums joprojām ir jautājumi par šo tēmu. Vai, varbūt jūs vēlaties saņemt īpaši jūsu mīlulim piemērotu padomu par uzturu un barošanu? Tas noteikti ir iespējams! Mūsu Petexpert.lv konsultanti un Prins CareTeam uztura eksperti ir gatavi palīdzēt, lai jūsu mīlulis justos ērti savā ādā un kažokā!
Raksts sagatavots sadarbībā ar Prins Petfoods
Svarīgi fakti par mūsu mīluļu kažoku!
Photo by Jamie Street on Unsplash
Nesen Prins veiktie pētījumi liecina, ka suņu un kaķu īpašnieki visaugstāk vērtē veselību, ja runa ir par tēmām, par kurām viņi vēlētos uzzināt vairāk. Kažoks daudz pastāsta par jūsu mīluļa veselību. Tāpēc pārliecināsimies, ka tas ir perfekts!
Jūsu mīluļa kažoka stāvoklis lielā mērā pastāsta par dzīvnieka veselību, un pareizi izvēlētai barībai ir liela nozīme veselīgai ādai un apmatojumam vai tā iegūšanā. Kažokāda, galvenokārt, sastāv no proteīna, ko sauc par keratīnu. Tamdēļ, olbaltumvielas ir tik svarīgas jūsu mīluļa apmatojuma kvalitātei.
Dzīves ilgums
Matam ir noteikts dzīves ilgums līdz tas izkrīt, kad to nomaina jauns mats. Mērenā klimata dēļ daudzi suņi un kaķi vairs nemaina kažoku rudenī un pavasarī, un matu nomaiņa ir nepārtraukts process. It īpaši tas ir raksturīgs mūsu mīluļiem, kuri dzīvo telpās un netiek pakļauti izteiktām temperatūras izmaiņām.
Vai zinājāt? Kaķa un suņa apmatojums maksimāli aug vasarā, bet ziemā – minimāli.
Ādas un kažoka problēmas
Ādas un apmatojuma problēmas var izraisīt dažādi cēloņi. Ļoti bieži, tā ir parazītu, piemēram, blusu, problēma, tomēr tās var parādīties arī kādas pamatslimības vai ilgstoša stresa dēļ.
Barības hipersensivitāte
Ādas un apmatojuma problēmas var būt arī barības hipersensivitātes rezultāts. Šādā gadījumā ir jānošķir barības alerģijas un barības nepanesība. Mēs izskaidrosim atšķirību:
Barības alerģijas ir imūnās sistēmas reakcija uz svešām vielām, ko sauc arī par alergēniem. Kad imūnā sistēma tiek aktivizēta, atbrīvojas histamīns - viela, kas izraisa alerģijas simptomus, piemēram, niezi.
Barības nepanesībai ir līdzīgs slimības profils kā barības alerģijām. Labi zināms barības nepanesības piemērs ir uztura saindēšanās pēc tam, kad dzīvnieks ir ēdis nekvalitatīvu vai bojātu barību vai kaut ko, kas satur noteiktas sastāvdaļas, piemēram, šokolādi, sīpolus vai piparus. Vēl viens piemērs ir piena dzeršana.
Vai zinājāt? Barības nepanesību var izraisīt arī nenormāli vai neparasti ēšanas paradumi, piemēram, pārēšanās, taukainas barības uzņemšana vai neēdamu priekšmetu ēšana.
Olbaltumvielas
Alergēni, kas var izraisīt kaķa vai suņa imūnās sistēmas reakcijas, lielākoties ir dzīvnieku vai graudaugu olbaltumvielas. Dzīvnieku olbaltumvielas var atrast, piemēram, vistas, jēra, zivs vai liellopu gaļā. Dzīvniekam, kuram ir alerģija pret vistas proteīnu, nav jābaidās no citiem olbaltumvielu veidiem.
Glutēns
Papildus dzīvnieku olbaltumvielām jūsu mājdzīvnieks var būt jutīgs arī pret noteiktiem graudaugu proteīniem, kas labāk pazīstami kā glutēns vai lipeklis. Visi graudaugu produkti satur glutēnu, piemēram, rīsi, kukurūza, mieži, kvieši, auzas un rudzi. Izšķir divu veidu glutēnu: veids, kas var izraisīt alerģiskas reakcijas, ir atrodams kviešos, bet ne kukurūzā vai rīsos.
Kažoks un barība
Laba barība ir svarīga veselīgai ādai un kažokam. Prins ir izstrādājis īpašu barību pieaugušiem kaķiem ar garu apmatojumu: Prins VitalCare HAIR&SKIN. Augstas kvalitātes izejvielas, piemēram, linsēklu eļļa un laša eļļa, nodrošina lielisku apmatojuma stāvokli, savukārt omega-3 taukskābju pievienošana veicina jutīgas ādas stāvokļa uzlabošanos un spodru kažoku. Šī barība ir piemērota arī bezapmatojuma šķirņu kaķiem.
Laša eļļa
Daudzas Prins barības, piemēram, Protection līniju produkti suņiem un kaķiem, satur laša eļļu. Laša eļļas sastāvā ir daudz omega-3 taukskābju, un tā palīdz uzturēt veselīgu un spodru kažoku.
Jutīgiem mīluļiem
Prins ir izstrādājis vairākas ikdienas barības suņiem un kaķiem ar jutīgu gremošanu, ādu un kažoku. Lai samazinātu barības hipersensivitātes risku, to ražošanā ir izmantots tikai viens dzīvnieku izcelsmes olbaltumvielu avots. Šādus produktus mēdz dēvēt arī par monoproteīna barībām.
Prins piedāvā jutīgiem suņiem kompleksās barības ar jēra gaļu: Prins ProCare Mini LAMB&RICE Hypoallergic, kas piemērota maza auguma suņiem, bet vidēja un liela auguma suņiem - Prins ProCare LAMB&RICE Hypoallergic un Prins ProCare Protection LAMB Hypoallergic. Atzinību no suņiem un saimniekiem ir saņēmušas arī jaunās Prins barības ar siļķi - Prins ProCare HERRING&RICE Hypoallergic un ProCare Mini HERRING&RICE Hypoallergic.
Savukārt jutīgiem kaķiem iesakām izvēlēties Prins VitalCare Grainfree SENSIBLE Hypoallergic.
Nākamreiz pastāstīsim ko darīt, ja jūsu mīlulim ir ādas problēmas.
Sagatavots sadarbībā ar Prins Petfoods.
Sākam lietot barības puzles!
Savvaļā kaķiem ir jādodas medībās vairākas reizes dienā. Iespējams, mājas kaķim barība bļodiņā var šķist viegla, bet diezgan garlaicīga opcija. Daudz interesantāka un atbilstoša kaķa mednieka paradumiem ir meklēt un atrast “medījumu”. Barības puzles ir ideāls veids kā medīt istabas “džungļos”!
Esam sagatavojuši dažus padomus vieglākai uzsākšanai:
1. Esiet pacietīgi! Uzsāciet puzles izmantošanu pakāpeniski, dodot jūsu kaķim laiku iemācīties tās lietot.
2. Apgūstiet jaunu puzli kopā! Parādiet savam mīlulim, ka no puzles var dabūt ko gardu!
3. Pašā sākumā izmēģiniet ar jūsu kaķa iemīļotāko gardumu. Pēc tam puzlē var ievietot daļu no dienas barības daudzuma, bet atlikušo daļu turpiniet izbarot bļodā kā ierasts.
4. Lai izraisītu kaķim interesi par puzli, izberiet nedaudz barības ap puzli. Iesākumā ieteicamas arī caurspīdīgas ierīces, lai kaķis redzētu barību.
5. Sāciet ar tādām puzlēm, no kurām kaķis spētu ļoti viegli iegūt barību, piemēram, tukša plastmasas pudele ar daudziem un lieliem caurumiem vai piepildiet puzli vai lēnēšanas bļodu ar barību ½ vai ¾ no tās apjoma. Vēlāk puzles pildījumu var ievērojami samazināt.
6. Kad jūsu mīlulis sāk lietot puzli, neizrādot stresu, bailes vai vilšanos, pamazām palieliniet barības daudzumu, kuru izēdiniet ar puzli, līdz pilnībā varēsiet atteikties no bļodiņas.
7. Pamazām palieliniet sarežģītības pakāpi, t.i. nepieciešama lielāka piepūle, lai iegūtu barību, piemēram, necaurspīdīgas puzles, mazākas atveres, mazāks to skaits, mazāk barības, ieliec šķēršļus (bumbiņas, mantiņas) vai palielini svaru.
8. Dabā kaķa medījums neatrodas vienā vietā, tamdēļ mainiet puzles novietojumu. Kaķim patīk paaugstinātas vietas - novieto puzles arī uz plauktiem vai palodzēm. Ik pa laikam izmēģini cita veida puzles vai veiciet 2-3 puzļu savstarpēju rotāciju.
Barības puzles ir lielisks veids kā ļaut jūsu kaķim izpaust mednieka instinktus, mazināt garlaicību un veicināt fizisko un mentālo veselību.
Vairāk par puzlēm uzzini mūsu podkāstā un www.foodpuzzlesforcats.com, bet Petexpert.lv veikalā ir pieejamas lēnēšanas bļodas, barības bumbas un puzles.
Izmēģini jau šodien!
Vairāk par barības puzlēm vari apskatīt mūsu Petexpert.lv akadēmijas podkāstā:
Salūts, bet man ir kaķis?
Palīdzēsim savam sunim pārdzīvot salūtu sezonu.
Petexpert.lv sadarbībā ar Adaptil un Prins CareTeam ir sagatavojuši vairākus noderīgus padomus, lai palīdzētu sagatavoties jūsu sunim tikt galā ar satraukumu.
Suns jau baidās? Trokšņu fobiju ārstēšana prasa ilgāku laiku un pacietību. Parasti to veic, izmantojot desensibilizācijas (desensitisation) un uzvedības pārveidošanas (counterconditioning) metodes.
Palīdzēsim savam sunim pārdzīvot salūtu sezonu.
14 gudri padomi jauna kucēna saimniekam
Vai jums ir vai plānojat iegādāties kucēnu? Izmantojiet mūsu padomus par to, kā labāk rūpēties un audzināt mīluli.
Nokārtošanās ārā un iepazīšanās ar veterinārārstu
Padoms Nr. 1
Tas, cik ātri kucēns iemācās nokārtoties ārā, daļēji ir atkarīgs no suņu audzētāja un no tā, cik liela uzmanība tika pievērsta kucēnam šajā laikā. Ja kucēns 6 mēnešu vecumā joprojām nav pilnībā apmācīts un nokārtojas mājās, apmeklējiet veteirnārārstu, lai pārliecinātos, ka nav medicīnisku cēloņu. Regulāri izlaid kucēnu ārā - vienmēr pēc ēšanas, spēlēm un gulēšanas. Kucēns stāv pie durvīm, smilkst vai staigā pa apli? Iemācies atpazīt signālus, tas palīdzēs novērst negadījumus!
Padoms Nr. 2
Norunā kucēna pirmo vizīti pie veterinārārsta. Kopā ar veterinārārstu pārrunājiet kucēna vajadzības un nepieciešamās vakcinācijas un attārpošanas. Vienlaicīgi šī konsultācija ļauj kucēnam pierast pie veterinārās klīnikas, personāla un jaunām smaržām. Ja veterinārārsts plāno izmeklēt vai veikt kucēnam kādu procedūru vai ārstēšanu, izmanto Prins Train&Care pastu, lai novērstu kucēna uzmanību un veidotu pozitīvu pieredzi. Kāruma laizīšanai ir tik relaksējoša iedarbība!
Spēles ar kucēnu
Padoms Nr. 3
Ja kucēns kož rokā vai biksēs, nedusmojies, bet nekavējoties pārtrauc spēli vai saskarsmi. Kod? = Spēle beigusies! Kucēns pārmērīgi uzbudināts? Iespējams, ka tas ir saņēmis pārlieku daudz stimulus un ir nepieciešama neliela atpūta. Iekārto kucēnam savu vietu, kur tas var aiziet un nomierināties. Kucēna vietai ir jābūt komfortablai un pietiekami lielai, lai suns var sēdēt taisni un gulēt izstiepies. Ļoti svarīgi, lai kucēns spētu ērti gulēt un “apstrādāt” visas dienas iespaidus!
Padoms Nr. 4
No trešā dzīves mēneša sāk izkrist pirmie kucēna piena zobu, atbrīvojot vietu pastāvīgajiem zobiem. Tas var būt diezgan sāpīgi! Zobu maiņas laikā kucēnam var būt samazināta ēstgriba, un tas var sākt košļāt lietas (piemēram, tavu mīļākās kurpes) un būt nedaudz nomākts. Kaut kā vēsa košļāšana var sniegt nelielu atvieglojumu. Šajā laikā esi piesardzīgs, spēlējot vilkšanas spēles ar kucēnu, lai nebojātu mīluļa zobus.
Pēc izkrišanas piena zobi un dzerokļi parasti tiek norīti vai pazūd nepamanīti. Tāpēc kucēna zoba vai dzerokļa atrašana ir diezgan īpaša! Vai esi kādreiz atradis sava mīluļa zobu?
Padoms Nr. 5
Kucēni aug visos virzienos! Vispirms, viņi “izšauj” uz augšu, bet pēc tam - izplešas uz sāniem. Neuztraucies, kucēns pats iegūs pareizo formu. Maza auguma šķirņu kucēniet skelets pilnībā izveidojas aptuveni 12 mēnešu vecumā, savukārt liela auguma suņiem – pat 24 mēnešu vecumā. Droši veido un paplašini kucēna fizisko aktivitāšu režīmu. Atceries, kada uzīšanās un pakaļdzīšanās ir augsta stresa aktivitātes. Pastaigu laikā mierīgākas fiziskās slodze formas ir staigāšana kucēna paša gaitā vai rotaļlietas meklēšana. Tikai tad, kad skelets ir pilnībā izveidojies, suns var sākt nodarboties ar sportu.
Interesanti par kucēniem Sākot no divu nedēļu vecuma, kucēni bieži žāvājas. Tā ir pazīme, ka nervu sistēma ir pilnībā attīstījusies. Kucēni žāvājas ejot gulēt, pēc pamošanās un kad ir garlaicīgi vai uztraukti. Žāvāšanās palīdz tiem palikt nomodā un mazināt stresu. Turklāt, žāvas ir sociālās saziņas veids. Vai zināji, ka tās ir lipīgas? Iespējams, ka kucēns atdarina tieši tavu žāvāšanos! |
Kucēna apmācība
Padoms Nr. 6
Ja pasaucot kucēnu, tas nenāk – nedusmojies vai nekādā gadījumā neskrien tam pakaļ!
Tā vietā izmanto šos 5 mūsu padomus:
- Sāc bēgt prom pretējā virzienā. Varam saderēt, ka kucēns tūlīt sāks skriet tev pakaļ.
- Noliecies un izliecies, ka kaut ko pacel. Tavs kucēns būs tik ziņkārīgs, ka tūlīt būs tev klāt pie sāniem.
- Regulāri piesauc savu kucēnu tāpat vien. Tā kucēns iemācīsies, ka atnākšana nebūt nenozīmē, ka visa jautrība ir beigusies.
- Paslēpies aiz koka vai krūma. Tā kucēns uzzinās, ka spēlēšanās laikā ir jāseko tev līdzi.
- Nevērtē par zemu savas sejas izteiksmi! Tu noteikti drīzāk nāktu klāt kādam ar starojošu smaidu, nevis dusmīgu sejas izteiksmi!
Padoms Nr. 7
Ļauj kucēnam aptvert savas uzvedības sekas:
- Lecu augšā? Nekādas saimnieka uzmanības. Sasveicinoties visas četras ķepas uz zemes? Noteikti - saimnieka uzmanība!
- Reju, kad saimnieks paņem pavadu? Pavada tiek nolikta atpakaļ. Palieku kluss? Iesim ārā!
- Mēģinu paķert kārumu no saimnieka? Roka, kas tur gardumu, aizveras. Mierīgi gaidu, kamēr kaut ko iedos? Rokas atkal atveras.
Iespējams, ka nāksies nolikt atpakaļ pavadu trīs reizes, varbūt pat trīsdesmit! Esi neatlaidīgs. Jo skaidrāk un konsekventāk rīkosies, jo ātrāk kucēns sapratīs, ko no viņa vēlas!
Padoms Nr. 8
Kucēna attīstība notiek strauji, tāpēc esi uzmanīgs, lai suns nepārsniegtu savas iespējas un “nepārstrādātos”.
Mūsu padoms: nebaidies spert soli atpakaļ, kad tas ir vajadzīgs.
Tu neesi vienīgais, kurš bieži turpina strādāt, neskatoties uz nogurumu. Arī suņiem dažkārt ir grūti noteikt savas robežas. Ja suns kļūst lēnāks un/nevērīgs, neklausa, tam ir sarkanas acis vai maisiņi zem acīm, smagi elso, rej vai kļūst uztraukts – tie ir signāli, ka spēki ir galā.
Padoms Nr. 9
Suņi bieži kopē viens no otra - labas lietas un sliktu uzvedību! Parasti kucēni mēdz iemācīties nedarbus no vienaudžiem. No otras puses, kucēns iemācīsies daudz laba no sociāli nobrieduša suņa.
Padoms Nr. 10
Apmācību laikā kucēni balvu veidā uzņem diezgan daudz kaloriju. Vai zināji to, ka 2 mazi siera gabaliņi, ko notiesā 10 kg smags suns, var pielīdzināt hamburgeram, kuru apēd vidēja auguma sieviete, vismaz attiecībā uz kaloriju daudzumu?
Mūsu viedais padoms: sadali kārumu uz pusēm vai pat divas reizes. Tā to pašu daudzumu varēsi izmantot divreiz biežākai suņa apbalvošanai!
Kucēna barošana
Padoms Nr. 11
Pēc ierašanās turpini kādu laiku kucēnu barot ar to pašu barību, pie kuras bija pieradis iepriekšējā mājvietā. Pārāk daudz izmaiņu vienlaikus rada papildu stresu, un tas var izraisīt caureju. Esi piesardzīgs ar dažādām papildus barībām, jo tās var izraisīt kucēna uztura nesabalansētību.
Padoms Nr. 12
Daudzi kucēni straujas augšanas laikā sāk ēst ātrāk. Šie padomi palīdzēs izvairīties no barības rīšanas:
- Nedaudz samitrini barības graudus ar siltu ūdeni, tā būs grūtāk norīt.
- Barošanas laikā nodrošini klusu vidi, lai netraucētu kucēnu.
- Bļodas vietā izmanto barības puzles/bumbas vai ievieto barību speciālā “pretrīšanas” bļodā/traukā.
- Paplātē saliec bumbiņas un izkaisi barības graudiņus starp tām.
- Izkaisi barības graudus zālē vai uz grīdas un ļauj kucēnam tos meklēt.
Padoms Nr. 13
Piedzimstot kucēna gremošanas sistēma vēl nav pilnībā attīstīta. Barības sagremošanai tiek izmantoti īpaši fermenti, kas sadala barības vielas. Turklāt, dažādām uzturvielām ir nepieciešami atšķirīgi fermenti. Gremošanas enzīmu daudzums palielinās kucēnam pieaugot. Lūk, kāpēc augstas kvalitātes barība ar viegli sagremojamām sastāvdaļām ir vēl jo svarīgāka kucēna pirmajā dzīves gadā.
Padoms Nr. 14
Tārpi ir parazīti, kas var dzīvot kucēna ķermenī. Tos var atrast kuņģa-zarnu traktā un dažkārt arī orgānos, piemēram, sirdī un plaušās. Lai gan bieži neredzami, tie var radīt veselības problēmas. Tādā gadījumā ir nepieciešama veterinārā ārstēšana. Vai zināji, ka kucēni var inficēties ar apaļajiem tārpiem jau mātes dzemdē vai ar tās pienu? Un to, ka dažus tārpu veidus var pārnest uz cilvēkiem, arī bērniem? Tādēļ konsultējies ar veterinārārstu un regulāri attārpo savu suni!
Apsveicam ar tavu jauno četrkājaino draugu. Palutini savu kucēnu ar mūsu īpašajām Prins dāvanu kastēm! Meklē tās īpašā piedāvājuma un jaunumu sadaļā!
Vēlies zināt vairāk? Seko mūsu blogam PETEXPERT.LV vai sūti mums savus jautājumus.
Ziņu sadarbībā ar Prins sagatavoja Sanita Straume
14 noderīgi padomi topošajam kaķēna saimniekam
Vai drīzumā gatavojies paņemt kaķēnu? Mēs esam sagatavojuši tev noderīgus padomus un interesantus faktus par tavu mīluli.
Pirms iegādes
Padoms Nr. 1
Velti laiku, lai uzzinātu vairāk par tevis izvēlēto šķirni, tās raksturīgām rakstura iezīmēm un īpašām vides un sociālajām vajadzībām, kā arī iespējamām veselības problēmām. Izmanto uzticamus informācijas avotus - konsultējies ar veterinārārstu, nekautrējoties uzdod visus jautājumus. Arī tīmeklī ir atrodama noderīga informācija, bet esi kritisks par izlasīto. Par uzticamu avotu PETEXPERT.LV iesaka izmantot International Cat Care mājas lapu (International Cat Care ir starptautiska labdarības organizācija), kurā atradīsiet praktiski visu, kas ir nepieciešams zināt par mūsu murrātājiem, tai skaitā, kaķu šķirnēm.
Mājās un ap to
Padoms Nr. 2
Tāpat kā bērns, arī kaķēns no dabas ir ļoti ziņkārīgs. Tas iekļūs visur un mēģinās visu pakošļāt. Tamdēļ, padari savu mājokli par kaķēnam drošu mitekli: novāc un paslēp elektriskos vadus, aiztaisi balkona spraugas, nosedz asas malas ar aizsargājošu materiālu, pārsedz atklātās ūdenstilpnes (dīķi, akas), pārbaudi, novāc indīgos augus un nekad neatstāj atvērtus logus.
Atceries: visu veidu lilijas un to putekšņi ir ārkārtīgi indīgi kaķiem!
Padoms Nr. 3
Ļauj kaķēnam izpētīt savu jauno dzīvesvietu pašam un savā tempā. Parādi ceļu uz gulēšanas un atpūtas, padzeršanās un ēšanas vietām un, protams, uz tualetes kastīti. Iekārto vairākas t.s. drošās vietas, kur kaķēns var paslēpties, kad to vēlas, un kur to neviens (bērni, suņi) netraucēs. Kaķēns, kuram ir šādas drošās slēptuves, izaugs par sabiedrisku kaķi. Kaķiem patīk rāpties un kāpelēt, tavs mīlulis būs laimīgs, ja iekārtosi tam nelielas kāpnes un plauktus!
Vai zināji? Kaķi gandrīz vienmēr piezemējas uz kājām, jo tiem ir reflekss, kas ļauj pagriezt savu ķermeni gaisā tā, lai vispirms piezemētos uz kājām. Vai zināji, ka trīs līdz četru nedēļu veciem kaķēniem jau ir šis t.s. “gaisā iztaisnošanās reflekss”? Tomēr tikai pēc sešām līdz septiņām nedēļām šī prasme tiek pilnveidota.
Padoms Nr. 4
Ja ir paredzams, ka kaķis galu galā ies ārā, tad pirms tam noteikti kaķis ir jāsterilizē vai jākastrē un jāčipo. Ne visiem kaķiem patīk iet ārā. Iekārtojot kaķa voljēru (“cat run” vai “ catio”) vai uzliekot sietu ap balkonu, jūsu kaķēnam būs iespēja iziet ārpusē un saņemt visu nepieciešamo mentālo stimulāciju, nedodoties ārā lielajā, plašajā un bieži bīstamajā pasaulē (lieliskas idejas vari smelties šeit).
Photo: Catspaces.com
Lai arī tā nav obligāta prasība, PETEXPERT.LV iesaka čipot visus kaķus, arī istabas. Mēs bieži dzirdam bēdīgus stāstus par kaķi, kas izlecis pa logu ārā un pazudis. Mikročips palielinās iespēju atgūt savu mīluli!
Kaķēna audzināšana un aprūpe
Padoms Nr. 5
Vai zināji, ka kaķi dabiski ietur nelielas maltītes apmēram trīspadsmit reizes dienā? Tamdēļ, arī tev ir jābaro savs kaķēns vairākas reizes dienā ar nelielu barības daudzumu. Kaķi nespēj pārstrādāt lielu barības daudzumu vienlaikus. Noteikti nekad neļauj kaķēnam badoties! Badošanās kaķiem izraisa aknu taukaino deģenerāciju – grūti ārstējamu slimību. Seko mums – mēs stāstīsim par kaķu ēdināšanu vai sūti mums savus jautājumus – mēs priecāsimies palīdzēt ar padomu.
Padoms Nr. 6
Kaķēni var ciest no tārpu invāzijas. Tie var invadēties no mātes ar pienu jau pirmajās dzīves dienās. Citus parazītus var pārnest no cilvēkiem. Lai samazinātu kaķēna iespēju dabūt tārpus, ievēro šādus piesardzības pasākumus:
- Tīri tualetes kasti divas reizes dienā.
- Regulāri sukā kaķa kažoku. Tas samazinās tārpu oliņu pielipšanu pie kaķa apmatojuma.
- Regulāri attārpo kaķi un pārbaudi fēces, kā to noteicis tavs veterinārārsts.
Padoms Nr. 7
No trīs nedēļu vecuma kaķēns instinktīvi sāk rakņāties un nokārtoties mīkstā substrātā. Tā tas pakāpeniski iemācās lietot tualetes kastīti. Ierodoties jaunā mājvietā, kaķēnam ir atkal jāiemācās, kur atrodas kastīte! Iesākumā vienmēr izmanto tos pašus pakaišus, kas tika lietoti pēc kaķēna dzimšanas.
Padoms Nr. 8
Pieradini, kamēr jauns! Regulāri sakop kaķēna kažoku ar mīkstu birsti. Sukāšana noņem izkritušos matus un atdalījušās ādas šūnas, stimulē asinsriti, un tu varēsi viegli pamanīt pat vismazāko brūcīti, parazītus vai citas anomālijas. Turklāt, rūpēšanās par kaķēna kažoku stiprinās jūsu savstarpējo saikni!
Lai kaķēns ķemmēšanu saistītu ar kaut ko patīkamu – izmanto gardās un veselīgās Prins Play & Care pastas vai Prins NatureCare konservus (meklē tos mūsu veikalā).Padoms Nr. 9
Aptuveni 5 mēnešu vecumā kaķēns nomainīs “mazuļa” kažoku uz pieaugušo. Tu vari palīdzēt maiņas procesam, glaudot matu augšanas virzienā ar samitrinātu roku. Regulāra ķemmēšana palīdzēs samazināt matu daudzumu, kuru kaķēns ielaiza, kopjot savu kažoku. Tas, savukārt, mazinās matu kamolu veidošanos kuņģī.
Padoms Nr. 10
Piesakies vizītei pie veterinārārsta, lai saņemtu konsultāciju par sava mīluļa attārpošanu, atblusošanu, vakcināciju un barošanu. Iemāci kaķēnam, ka ceļošana transporta kastē ir patīkama. Piemēram, iesākumā atstāj kasti dzīvojamā istabā, tā kaķēns pieradīs un nebaidīsies. Pēc tam, izmantojot gardumus, piemēram, Prins pastas, iemāci kaķēnam pašam ienākt kastē. Tā ceļojums pie veterinārārsta kļūs par patīkamu notikumu ne tikai kaķēnam, bet arī saimniekam.
Spēles un komunikācija ar kaķēnu
Padoms Nr. 11
Vai zināji, ka ar kaķēnu var sazināties arī no attāluma? Lēnām pamirkšķini acis un pagriez prom galvu. Tā tu paziņo savam kaķēnam, ka nevēlies darīt pāri. Ja viss ir kārtībā, arī tavs kaķēns pamirkšķinās!
Padoms Nr. 12
Kā glaudīt kaķēnu? Solis pa solim:
- Vienmēr ļauj kaķēnam pašam pienāk klāt.
- Nedaudz pastiep roku un ļauj kaķēnam to apostīt.
- Ja kaķēns nenovēršas, uzmanīgi pakasi kaķēna pieri vai zodu. Tās ir mīļākās zonas vairumam kaķu.
- Pēc dažām sekundēm apstājies un pavēro - ja kaķēns nenovēršas un nedodas prom, vari turpināt glaudīt, izmēģinot arī citas zonas. Ja kaķis novēršas, tas nozīmē: "Pietiek!"
- Vienmēr glaudi kaķēnu matu augšanas virzienā jeb citiem vārdiem – no galvas uz asti.
Daudziem kaķiem nepatīk, ja aiztiek vēderu. Vai zināji, ka kaķa vārtīšanās, parādot tev savu vēderu, ne vienmēr ir uzaicinājums to pakasīt, bet gan sasveicināšanās?
Padoms Nr. 13
Spēles ar kaķēnu stimulē tā dabisko medību uzvedību, sniegs fizisko slodzi un uzturēs tā mundrumu un veiklību. Spēlējoties vienmēr virzi mantiņu prom no kaķēna – neviens medījums taču neskrien kaķim klāt! Lai imitētu pabeigtas medības, spēles beigās ļauj kaķēns patiešām var kaut ko noķert! Šī iemesla dēļ uzvedības speciālisti neiesaka izmantot lāzera gaismu.
Padoms Nr. 14
Mājas noteikumi nodrošina to, ka kaķēns zina to, kas ir atļauts darīt un kas – nē. Svarīgi, ka visi mājas iemītnieki pieturas pie šiem likumiem. Pretējā gadījumā, tas izraisīs kaķēna apjukumu. Kaķi ir gudri, un tos ir viegli apmācīt. Dari to, apbalvojot ar gardumu par vēlamu uzvedību un novēršot uzmanību nevēlamas uzvedības gadījumā. Nekad nesodi (arī uzbļaujot vai biedējot) kaķēnu, jo tas negatīvi ietekmēs jūsu savstarpējo saikni un uzticēšanos!
Apsveicam ar tavu jauno četrkājaino draugu. Palutini savu kaķēnu ar mūsu īpašajām Prins dāvanu kastēm kaķēniem! Meklē tās īpašā piedāvājuma un jaunumu sadaļā!
Vēlies zināt vairāk? Seko mūsu blogam PETEXPERT.LV vai sūti mums savus jautājumus.
Ziņu sadarbībā ar Prins sagatavoja Sanita Straume
MŪSU MĪLUĻU ĀDA: KOMPLEKSA UN TRAUSLA EKOSISTĒMA
Ja suņi ādas slimības laikā parasti kasās, tad kaķi, savukārt, laiza problemātisko zonu. Tāpēc ādas problēmas kaķiem bieži netiek pamanītas, jo tas atgādina normālu “mazgāšanās” uzvedību.
Ievēro! Jaunās ādas šūnas nobriest un sasniedz ādas virsmu tikai 4 nedēļu laikā, tamdēļ pat vieglu problēmu gadījumā izveseļošanās ilgst vairākas nedēļas!
KĀ VIEGLĀK MAZGĀT SUNI UN KAĶI
- Ja nepieciešams, pirms vannošanas izķemmējiet pinkas un savēlušos matus.
- Pārliecinieties, ka viss nepieciešamais ir pa rokai, sevišķi, ja jūsu mīlulim tas nepatīk, un vannošanai jāveic ātri.
- Izvēlieties ērtu vietu: vannu vai arī izlietni, lai nebūtu jāliecas.
- Lai dzīvnieks justos droši, vannā vai izlietnē ielieciet neslīdošu gumijas paklāju vai dvieli.
- Pārbaudiet ūdens temperatūru uz savu ādu: tam jābūt siltam, bet ne karstam.
- Sagatavojiet dvieli, lai maigi ietītu un rūpīgi nosusinātu.
- Samitriniet savu mīluli no kakla uz leju, izvairoties no galvas, lai acīs un ausīs neiekļūtu ūdens un ziepes. Samitrināšanai var izmantot lupatu vai sūkli.
Lai samitrinātu kažoku, dzīvnieku nav nepieciešams ielikt vannā pilnā ar ūdeni!
- Uzlieciet nedaudz šampūnu uz rokām un iemasējiet to mīluļa kažokā tā, lai šampūns nokļūst arī līdz ādai. Atstājiet iedarboties uz brīdi (ideāli 10 minūtes ārstnieciskiem šampūniem). Izmantojiet gardumus, lai īsinātu gaidīšanas laiku! Turiet dzīvnieku siltā telpā, lai tam nekļūtu auksti. Pēc tam kažoku labi izskalojiet.
- Pēc vannošanas vienmēr izžāvējiet kažoku - maigi, bez berzēšanas, izmantojot dvieli vai matu žāvētāju ar mazu karstumu.
Noderīgi! Sāciet šampūna uzlikšanu no "problemātiskā" zonām, bet skalojiet tās - pēdējās!